Haber

Uluslararası Af Örgütü: Cenin’de dökülen kan, İsrail’in hesap vermemesinin sonucudur

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunma Müdürü Philip Luther, dün işgal altındaki Batı Şeria’daki Jenin Mülteci Kampında akan kanın İsrail’in hesap vermemesinin sonucu olduğunu belirtti.

Dün İsrail askerlerinin Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği ve 9 Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan baskına ilişkin Luther’in açıklaması AF Örgütü’nün internet sitesinde yayınlandı.

Kampa yönelik zulme dikkat çeken Luther, “Fenin yaklaşık bir yıldır İsrail’in artan baskılarına tanık oluyor. El Cezire Televizyonu muhabiri Shirin Abu Akile de 2022 Mayıs’ında Cenin’de öldürüldü. toplu cezalandırma anlamına gelen askeri saldırılara maruz kalıyor.” terimini kullandı.

Luther, tüm bunlar olurken İsrail’in Filistinlilere uygulanan apartheid rejimine karşı tam bir dokunulmazlık durumundan yararlandığını kaydetti.

Ölen Filistinlilerin sayısı artarken, İsrail’e verilen uluslararası yansımaların en iyi ihtimalle utangaç kınama, en kötü ihtimalle koşulsuz temel olduğunu belirten Luther, “Cenin’de dökülen kan, bu utanç verici eylemsizliğin sonucudur ve yeter ki Hiçbir hesap sorulmadığını, işgal altındaki topraklardaki Filistinlilerin dökülen kanın sonucu olduğunu, kendisine yönelik ölümcül saldırıların devam edeceğini savundu.

İsrail güçlerinin dün sabah Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 9 Filistinli şehit oldu.

keskinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu